Administrator
poniedziałek, 23 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Przedszkole Gminne

Przedszkole w Nowinach Wielkich wzięło udział w projekcie organizowanym  przez wydawnictwo „Bliżej przedszkola” pt. „SPRINTEM DO MARATONU”. Był to VI ogólnopolski maraton przedszkolaków, który trwał od 28.09.2020r do 17.10.2020r. Projekt zachęcał dzieci do aktywności fizycznej i ruchu w celu wyrabiania w dzieciach naturalnej potrzeby aktywnego spędzania czasu w życiu dorosłym. Za udział w projekcie przedszkole otrzymało biegowy certyfik

at

Administrator
poniedziałek, 23 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Przedszkole Gminne

W tym dniu szczególnym- września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze,dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu ” Święta Chłopców” panie wraz z dziewczynkami przygotowały specjalne medale dla ” Super Chłopaka”. Było mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

 

Administrator
poniedziałek, 23 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Przedszkole Gminne

Dnia 21 września 2020 roku świętowaliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na dzieci czekało wiele atrakcji i wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu. Była dyskoteka z ulubionymi przebojami dzieci, konkurencje sportowe i zabawy integracyjne, a także kolorowe balony. Radość i śmiech dzieci świadczył o wspaniałej zabawie. Na zakończenie, czekał na dzieci słodki poczęstunek.

Administrator
piątek, 20 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

23października 2020r w zespole Edukacyjnym w Nowinach Wielkich odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów szkoły. Niestety ten dzień ze względu na pandemię wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Nie mogliśmy zaprosić ani rodziców ani gości. Jednak nie poddaliśmy się i zorganizowaliśmy imprezę zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

W obecności Pani Dyrektor Elżbiety Kwaśnej oraz widowni  – kolegów i koleżanek  z klasy II i III pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.

Najważniejszą częścią uroczystości , było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora Szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą dyplomy i upominki.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Administrator
czwartek, 19 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

Wiadomo, że człowiek uczy się całe życie. Często mądrość, którą wykorzystuje na swojej drodze, czerpie z przeczytanych w młodości książkach. To one kształtują charakter i poglądy niejednego z nas. W książkach można znaleźć wskazówki, które pomogą nam dokonać słusznych wyborów życiowych.

W naszej szkole uczniowie biorą czynny udział w realizacji programu „Wkręceni w czytanie”, który ma na celu rozbudzenie wśród dzieci zamiłowania do czytelnictwa. We wrześniu uczniowie zorganizowali akcję pod nazwą „Książkowe schody”.  Polegała ona na wyszukaniu w dowolnych książkach sentencji życiowych, które można wykorzystać w swoim życiu. Oczywiście na pierwszym miejscu znalazł się „Mały Książę”. Ten złotowłosy, delikatny chłopiec w piękny sposób uczy nas, co jest najważniejsze w życiu. Uczniowie wykorzystali również takie utwory jak: „Kubuś Puchatek”, fraszki Jana Kochanowskiego czy Jana Sztaudyngera. Wybrane aforyzmy ozdobiły schody prowadzące do szkoły, aby każdy, kto do niej zawitał, mógł zapoznać się ze znanymi cytatami.

Miejmy nadzieję, że przeczytane i zapamiętane w czasach młodości sentencje pomogą naszym wychowankom wybrać właściwą drogę życiową.

Administrator
czwartek, 19 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

Konkurs plastyczny dla klasy III do lektury „Karolcia”
w Zespole Edukacyjnym w Nowinach Wielkich
„Książki są najlepszym przyjacielem człowieka,
ponieważ czytamy je tylko wtedy,
kiedy mamy na to ochotę, a one milczą,
kiedy myślimy o czymś innym.
Zawsze dają i nigdy o nic nie proszą.”
(Baron von Munchhausen )

16.11.2020r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „ Zagubiony koralik Karolci” na
podstawie przeczytanej lektury pt. „Karolcia” Marii Kruger dla klasy III szkoły
podstawowej. Było to działanie związane z realizacją projekty „Wkręceni w
czytanie”. Ze względu na nietypową sytuację związaną ze zdalnym nauczaniem,
konkurs przeprowadzono online. Celem konkursu było:
✔ rozwijanie kreatywności dzieci,
✔ rozwijanie uzdolnień plastycznych,
✔ kształtowanie wrażliwości estetycznej,
✔ zachęcenie do czytania lektur,
✔ rozbudzanie pasji czytelniczych.
Laureatami konkursu zostali:
1. Wiktoria Tararum
2. Sebastian Pęczak
3. Alicja Semeniuk

Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

Administrator
wtorek, 17 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

7 października uczniowie i nauczyciele wspólnymi siłami stworzyli „Literacką mapę Polski”. Praca polegała na zaznaczeniu na mapie naszego kraju miejsc urodzeń najbardziej znanych i lubianych pisarzy, wraz z ich zdjęciami i krótką notatką. Uczniowie mieli okazję poznać rodzinne miasta swoich ulubionych autorów oraz znanych mistrzów pióra.

Na poprzednich lekcjach uczniowie wraz z nauczycielami szukali w encyklopedii i Internecie informacji o polskich pisarzach. Każda klasa przygotowała zdjęcia i krótkie notatki o 2-3 wybranych literatach. Wśród pisarzy znaleźli się klasyczni twórcy, tacy jak: Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Julian Tuwim, ale również pisarze współcześni – bliżsi zwłaszcza młodszym czytelnikom – jak: Grzegorz Kasdepke czy Rafał Kosik.

Administrator
wtorek, 17 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

 

W październiku w szkole podstawowej w Nowinach Wielkich na holu szkolnym stanęło magiczne drzewo. Nie miało liści, było smutne i ponure. Uczniowie klas 1-8 biorący udział w projekcie „Wkręceni w czytanie” wpadli na pomysł, aby przyozdobić magiczne drzewo kolorowymi, jesiennymi liśćmi. Uczniowie chcąc zachęcić innych do czytania książek używali argumentów: „Czytam, bo…”, „Książka to…”, „Czytanie daje mi…”. Każdy podszedł do zadania indywidualnie, z różną wrażliwością. Uczniowie przelewali swoje myśli zapisując je na wykonanych przez siebie liściach. Wszystkie były piękne i pomysłowe, jednak niektóre przyciągały szczególną uwagę. Wśród nich znalazły się: „Czytam, bo książka mnie uspokaja”, „Czytam, bo książka mnie odcina od rzeczywistości”, „Książka to wciągająca przygoda”, „Czytam, bo książka rozwija umysł”.

Na co dzień czytamy wiele rzeczy: instrukcje obsługi, informacje w Internecie, maile, wiadomości na portalach społecznościowych, przepisy kulinarne. Jednak trzeba pamiętać, że oprócz tego należy czytać również książki. W dzisiejszych czasach ludzie czytają coraz mniej i jest bardzo ciężko zachęcić kogoś do czytania. Pochłonięci sprawami życia codziennego, pracą i obowiązkami zapominamy jak ważną rolę pełni literatura i czytelnictwo, która z każdym dniem staje się mniej atrakcyjna w porównaniu z Internetem. Mimo to, starajmy się znaleźć w ciągu dnia chwilę, aby sięgnąć po ulubioną książkę, przeczytać parę stron, kilka rozdziałów. Pobudzi to naszą wyobraźnię, poszerzy słownictwo i zakres wiedzy. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za to, że możemy się realizować.

Makieta koordynowana przez Ksymenę Stankiewicz, Małgorzatę Polczewską i Annę Cincio.

Administrator
piątek, 13 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa
” Nie od dziś wiadomo jak ważne w rozwoju młodego umysłu jest czytanie książek, a kiedy czytanie jest połączone z plastyczną twórczością możemy wtedy mówić o ważnych elementach w rozwoju uczniów.
Uczniowie naszej szkoły od września czynnie brali udział w różnych działaniach szkolnych związanych z realizacją programu „Wkręceni w czytanie „, którym głównym celem jest promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W październiku b.r został ogłoszony konkurs plastyczny pt” Przeczytane-wymalowane” , uczniowie mieli stworzyć projekt okładki ulubionej książki. Mogła to być książka z kanonu lektur, bądź opowieści przy, których nasi młodzi czytelnicy umilają sobie czas. Z powodu nauki zdalnej w połowie października jak i przejście kolejno na naukę zdalną całej szkoły na koniec października, konkurs został przedłużony. Dzieci miały czas, aby poprzez rodziców dostarczyć swoje prace do szkoły. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-III i IV-VII.
Klasy I-III
1 miejsce -Anna Nadolska kl. II okładka do książki „Nowe przygody skarpetek”
2 miejsce -Karolina Pniszek kl. II „Kto pokocha psotkę”
3- miejsce egzekfo – Gabriela Dąbrowska Kl.I                                      ” Konie moja pasja „
                                  – Hanna Kaczmarczyk kl. I
                                  ” Martusia i konie „
                                   – Maja Nowicka kl. I
                                     ” Konie”
Klasy IV-VII
1 miejsce – Natalija Smiliković kl. VI
                       „Harry Potter”
2 miejsce – Amelia Kucyk kl. IV
                   ” Wojownicy Nowa przepowiednia”
3 miejsce – Anna Ćwiklińska kl. VI
                    „Harry Potter- czara ognia „
Wyróżnienia i podziękowania za udział dla:
-Adrianna Mazur klVI
-Martyna Kondracka kl. VI
-Martyna Axentowicz kl. IV
 – Wiktoria Axentowicz kl. V
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i jak już wrócimy do szkoły będą wręczone dyplomy jak i upominki.
Konkurs prowadzony przez Annę Cincio nauczyciel plastyki.
Administrator
wtorek, 10 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

29- go września w Szkole Podstawowej w Nowinach Wielkich odbył się uroczysty apel. Jego     tematyka związana była z  II wojną światową. Wrzesień- październik 1939 roku, walka obronna Polaków, czasy okupacji, Powstanie Warszawskie to bardzo tragiczny okres w  dziejach polskiego narodu i państwa. Jednocześnie to czasy ogromnego heroizmu i bohaterstwa naszych rodaków, z których wielu nie dożyło wyzwolenia. To właśnie im uczniowie naszej szkoły swoim występem złożyli hołd i podziękowanie. Jednocześnie przybliżyli te czasy swoim kolegom i koleżankom. Dziewczęta i chłopcy z klasy VIII przygotowywali się do uroczystości szkolnej przez cały wrzesień. Pogłębili swoją wiedzę na temat II wojny światowej, recytowali wiersze wybitnych poetów, którzy w swojej twórczości opisywali tragizm polskiego narodu. Uczniowie z klas młodszych włączyli się do uroczystości śpiewając piosenki o tematyce wojennej. Tradycyjnie, jak zawsze takiego dnia w szkole obowiązywał dzień galowy. Wszyscy uczniowie ubrani byli w odświętne stroje, do których mieli przypięte kotyliony w barwach narodowych. Ten piękny nasz zwyczaj jeszcze bardziej podkreśla znaczenie uroczystości i oddaje szacunek naszych uczniów do polskiej historii i tradycji.

 

Grażyna Jaśkiewicz

Jacek Piwkowski

Administrator
piątek, 06 Listopad 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa
Administrator
niedziela, 25 Październik 2020 / Opublikowano w Aktualności, Szkoła Podstawowa

Dyrektor ZE w Nowinach Wielkich informuje, że zgodnie z decyzją MEN od poniedziałku tj.od 26 października br. uczniowie kl. 1-3 uczą się nadal w szkole w sposób stacjonarny, a uczniowie kl. 4-8 mają nauczanie zdalne, zgodnie z planem lekcji.

TOP