Zespół Edukacyjny w Nowinach Wielkich
Procedura przeprowadzenia i organizacji egzaminu w naszej szkole oraz szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są w poniższych linkach.
Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji – szkołę podstawową. Jego celem jest nie tylko określenie poziomu wiedzy i wykształcenia, zdobytego przez ucznia – egzamin ósmoklasisty zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej.
Jego wyniki są szczególnie istotne wówczas, gdy liczba chętnych do szkoły jest wyższa, niż wolnych miejsc w danej szkole.
W roku 2025 egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
Uczeń może wybrać tylko ten język obcy, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
W terminie głównym:
W terminie dodatkowym:
Termin ogłaszania wyników – 4 lipca 2025 r.
Termin wydawania zdającym zaświadczeń oraz informacji – od 4 lipca 2025 r.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie:
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Komunikat dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych w 2025 r. z 20.08.2024 ►
W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki 4 lipca, natomiast 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Uczniowie szkół lub oddziałów, w których zajęcia są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym, rozwiązują zadania z matematyki w języku polskim albo w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym. Stosowną deklarację rodzice (prawni opiekunowie) ucznia składają do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin.
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.
Uprawnienie laureatów i finalistów konkursów
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
Uprawnienie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy) przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Powyżej podano informacje najważniejsze. Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne tutaj ► .
Źródło: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/
Wynik egzaminu próbnego nie skutkuje oceną cząstkową. Ma on na celu zapoznanie uczniów z formułą egzaminu ósmoklasisty, czyli kształtem arkuszy z poszczególnych przedmiotów i pracą z kartą odpowiedzi, a także dać im orientację co do czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań na egzaminie.
W informatorach znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Jest tam opis:
zadań, które będą obowiązywać,
arkusza egzaminacyjnego – liczbę zadań oraz liczbę punktów możliwych do uzyskania za poszczególne rodzaje zadań,
zasad oceniania,
a także przykładowe zadania z rozwiązaniami.