WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROGRAMU MEiN ,,POZNAJ POLSKĘ”……..

 

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy

W dniach 9 – 11 czerwca 2023 roku 16 uczniów z klasy VII i VIII naszej szkoły brało udział w wycieczce do Warszawy, która dofinansowana była przez MEiN

w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.

9 czerwca, po zbiórce przed szkołą, wyjechaliśmy autokarem do Warszawy. Pierwszym punktem, który zwiedziliśmy, to Muzeum Pałacu Króla Jana III

w Wilanowie. Przed wejściem do pałacu spacerowaliśmy po ogrodach królewskich. Następnie zwiedziliśmy w pałacu: Salę Białą, Galerię Południową oraz apartamenty króla Jana III i królowej Marii Kazimiery. Dowiedzieliśmy się między innymi, że król Jan III Sobieski nie tylko był wielkim wojownikiem, ale też bardzo lubił książki i kolekcjonował obrazy. Pałac zrobił na nas ogromne wrażenie.

Następnie przejechaliśmy ulicami Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy tam historię Powstania Warszawskiego, a nowoczesne techniki audiowizualne pozwoliły nam dokładnie zrozumieć sens tamtych wydarzeń.

10 czerwca zwiedzanie zaczęliśmy od `Muzeum Łazienki Królewskie. Razem z przewodnikiem spacerowaliśmy po parku Łazienkowskim. Widzieliśmy Belweder, pomnik Fryderyka Chopina i Henryka Sienkiewicza, Starą Oranżerię, w której znajduje się Królewska Galeria Rzeźby, Biały Dom, który był pierwszą budowlą na terenie Łazienek Królewskich wzniesioną od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta, Podchorążówkę oraz Pałac na Wyspie.

Później dalej zwiedzaliśmy Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem. Przeszliśmy przez Ogród Saski na Plac Józefa Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie odbywają się ważne uroczystości państwowe. Mieliśmy tam okazję obejrzeć zmianę warty.

Następnie zobaczyliśmy najstarsze hotele – Europejski i Bristol, pomnik Adama Mickiewicza Pałac Prezydencki, kościół św. Anny, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta i pomnik Syrenki, dzwon na ulicy Kanonia. Później odpoczęliśmy chwilę na tarasie widokowym na Gnojnej Górze.  Zobaczyliśmy też mury miejskie, Barbakan, pomnik Jana Kilińskiego  i pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.

Ważnym punktem zwiedzania w drugim dniu naszej wycieczki był Zamek Królewski. To dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu, a obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Bogato urządzone wnętrza zamku odwołują się do czasów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta. Zwiedziliśmy Salę Wielką, Rycerską i Tronową oraz Salę Canaletta i Senatorską, w której Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 Maja.

11 czerwca to ostatni już dzień naszej wycieczki. Najpierw spacerowaliśmy po ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, a następnie z punktu widokowego mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy.

Ostatnim punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy tutaj samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, które pomagały nam zrozumieć różne zjawiska. Po smacznym obiedzie, pełni wrażeń ruszyliśmy w kierunku Nowin Wielkich.

Wycieczka ta bardzo nam się podobała, a wspomnienia na długo zostaną w naszej pamięci.