Akcja „Szkoła, przedszkole pamięta” w Zespole Edukacyjnym w Nowinach Wielkich.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w historii, tej ogólnonarodowej i lokalnej.
Naszym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na konieczność pielęgnowania pamięci o tych, których już nie ma wśród nas.

W Szkole Podstawowej w Nowinach Wielkich zrealizowano różnorodne działania w ramach akcji w tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych.
Uczniowie naszej szkoły uporządkowali bezimienne i opuszczone groby znajdujące się na lokalnym cmentarzu. Dzieci zapaliły znicze na grobach swoich najbliższych. Uporządkowano również groby osób zasłużonych dla naszej społeczności, m.in. grób nauczycielki pracującej przez wiele lat w szkole w Nowinach Wielkich.
Uczniowie klasy IV, dzięki pomocy rodziców i dziadków, przygotowali wspomnienia o swoich przodkach, opowiadali interesujące ciekawostki z ich życia. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali swoich kolegów, którzy z przejęciem wspominali historie życia tych, których już nie ma wśród nas.
Klasa V przygotowała prezentację na temat ludzi zasłużonych dla naszej społeczności, przypomniała, kim byli i czego dokonali dla dobra regionu.
Uczniowie klasy VI na lekcji wychowawczej przygotowali prezentację na temat pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzieci przyniosły stare fotografie oraz przedmioty, które przypominały o dawnych czasach.
Odwiedziła nas pani Zofia Pocztarek, emerytowana nauczycielka naszej szkoły, która wspominała niedawno zmarłą byłą dyrektor szkoły w Nowinach Wielkich- panią Danutę Wojciechowską. Opowiedziała o zasługach pani Danuty oraz o jej zainteresowaniach. Spotkanie odbyło się w klasach VI, VII i VIII. Uczniowie zadawali pytania dotyczące nie tylko pani dyrektor, ale również tego, jak wyglądało życie uczniów wiele lat temu.
Samorząd Uczniowski przygotował bardzo ciekawą gazetkę upamiętniającą tych, którzy odeszli.
Uczniowie, którzy działają w szkolnym wolontariacie, odwiedzili pobliski cmentarz i uporządkowali groby.
Również nasi najmłodsi, czyli przedszkolaki, włączyli się w akcję. Przygotowano gazetkę ścienną poświęconą znanej postaci. Dzieci wykonały prace plastyczne nawiązujące do święta zadusznych.

W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu, powinniśmy znaleźć czas, aby się zatrzymać i zastanowić, co jest dla nas najważniejsze. Możemy czerpać wzorce z przeszłości. Nie zapominajmy o ludziach, których już wprawdzie nie ma, ale nadal mogą nas wiele nauczyć. Pamiętajmy, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.