Zespół Edukacyjny w Nowinach Wielkich

ZESPÓŁ EDUKACYJNY W NOWINACH WIELKICH

Zespół Nowinianki

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca mają, albowiem ludzie źli nigdy nie śpiewają”

Zespół śpiewaczy "Nowinianki" powstał w 2000 roku z inicjatywy Pani Elżbiety Kwaśnej Dyrektora Szkoły Podstawowej w Nowinach Wielkich i dzięki wspaniałemu długoletniemu nauczycielowi muzyki /obecnie na emeryturze/ Janowi Piśko, który przyjął obowiązki instruktora zespołu.

Pierwsza próba nauki odbyła się w listopadzie 2000 roku a zespół liczył dziewięć osób. Były to panie: Kazimiera Łukasik, Janina Nowicka, Stanisława Mazurek, Zofia Pocztarek, Wanda Trawczyńska, Elżbieta Kwaśna, Leonarda Stańkowska, Bożena Lewczuk, Małgorzata Abramyk. Swój chrzest bojowy przeszły w czerwcu 2001 roku podczas bierzmowania młodzieży w kościele w Nowinach Wielkich.

To było wielkie przeżycie dla pań z zespołu. Dzielnie opanowały tremę i są na scenach do dziś! Na początku swojego śpiewania zespół "Nowinianki" bawił uczestników imprezy zwanej "BIESIADORAJDY", organizowanej przez panią dyrektor szkoły podstawowej Elżbietę Kwaśną. Zespół wykonywał przeważnie wesołe i znane pieśni biesiadne, przy których wszyscy uczestnicy mogli śpiewać i bawić się wspólnie. W 2001 roku "Nowinianki" reprezentowały powiat gorzowski i gminę Witnica podczas Panoramy Kulturalnej Powiatów w Słubicach.

DOŻYNKI. W sierpniu 2001 roku zespół został zaproszony na dożynki w Białczu i od tego roku stało się tradycją, że zespół bawi uczestników corocznych dożynek nie tylko w swojej wsi. W 2003 roku na Powiatowych Dożynkach w Witnicy, zespół zaprezentował swoje najpiękniejsze pieśni otrzymując wiele braw od uczestników. W roku 2004 zespół śpiewał na Gminnych Dożynkach w Witnicy. Liczne brawa i zachwyt pana Andrzeja Zabłockiego Burmistrza Miasta, były nagrodą za udany występ.

W 2005 roku zespół "Nowinianki" śpiewał pieśni dożynkowe i biesiadne dla dostojnych gości na Powiatowych Dożynkach w Kostrzynie nad Odrą. Rok 2006 w Gminie Witnica, to pierwsze w historii dożynki Wojewódzkie. Uroczystość tą uświetniły swoim występem "Nowinianki". Śpiew zespołu rozbrzmiewał w trakcie wnoszenia i prezentowania wieńców dożynkowych. Wrzesień 2007 rok to dożynki Gminne połączone z Holenderskim Weekendem i znów "Nowinianki" w pięknych strojach i dźwięcznym głosem śpiewały dla gości z Holandii i dla wszystkich uczestników dożynek.

"KRESOVIANA". Od 2002 roku zespół "Nowinianki" bierze udział w przeglądzie piosenki kresowej w Gorzowie Wlkp. gdzie zdobywa uznanie jury wygrywając nagrody i puchary ( 2004 i 2006 r. )

PIEŚNI MARYJNE. Należy wspomnieć, że od 2003 roku zespół "Nowinianki" wspólnie z księdzem Stanisławem Dochniak z parafii Pyrzany oraz przy współpracy MGDK w Witnicy, organizuje coroczny przegląd Pieśni Maryjnej w miesiącu. Impreza ta jest już tradycją Nowin Wielkich. Śpiewane przez zespół "Nowinianki" pieśni kościelne i patriotyczne są wymowne w słowach i dźwiękach. Wywołują u słuchaczy dreszczyk emocji a czasami łzę w oku. W lipcu 2005 roku zespół śpiewał pieśni religijne podczas mszy św. w kościele w Rokitnie i spotkał się z wielkim uznaniem słuchaczy.

KOLĘDY I PASTORAŁKI. Stało się również tradycją zespołu "Nowinianki" jest także organizowanie w kościele przeglądu kolęd i pastorałek dla wiernych słuchaczy Nowin. Wigilia w roku 2002 i 2004 w Domu Kultury w Witnicy, została uświetniona występem zespołu. Ogromne wzruszenie towarzyszyło zaproszonym gościom słuchającym najpiękniejszych polskich kolęd. W grudniu 2005 i 2006 roku panie prezentowały swój dorobek kolęd na wigilii zorganizowanej przez panią Grażynę Dudek, opiekuna świetlicy wiejskiej /obecnie pani sołtys Nowin/ dla małych i dużych mieszkańców, dla zaproszonych gości oraz sponsorów angażujących się w życie wsi. Tradycja ta będzie miała ciąg dalszy w grudniu 2007 roku a śpiewać będą trzy pokolenia - "babcie, mamy i córki" czyli nowy zespół „Nowinianek”.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI "Słodszy wyraz nad wszystko, wyraz miłość, któremu nie masz równego na ziemi, oprócz – Ojczyzna" /Mickiewicz/
Z okazji Święta Niepodległości w listopadzie 2003 roku zespół śpiewał podczas mszy w Kościele w Witnicy, a 2004 roku z tej samej okazji zespół umilił uroczystą sesję Rady Miejskiej. Rok 2007 na 89 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski zespół został zaproszony na przegląd pieśni patriotycznych do Glisna, gmina Lubniewice. Pieśni zaśpiewane zostały bardzo profesjonalnie, dzięki naszemu instruktorowi Janowi Piśko. Nowinianki otrzymały podziękowanie za występ i zaproszenie na następny rok.

HOLANDIA. 2005 rok to wiele atrakcji i przeżyć dla zespołu Nowinianki – jedziemy do Holandii! W dniach 12-15 maja w zaprzyjaźnionym z Witnicą holenderskim Druten odbył się Polski Weekend, czyli prezentacja Gminy Witnica. Część kulturalna to wspaniały występ "Nowinianek" zarówno na Rynku, jak i w pięknej Sali Domu Kultury. Ostatni akcent wizyty to msza w miejscowym kościele z udziałem zespołu "Nowiniank"i. Na zakończenie mszy "Nowinianki" zaśpiewały pieśń "Wierne Madonny" i zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Panie sprawdziły się w różnych warunkach a śpiewać miały jeszcze siłę w drodze powrotnej w autobusie.
Pod koniec maja 2005 roku Grupa Liderów Odnowy Wsi prezentowała dorobek naszej miejscowości dla niemieckiego stowarzyszenia „Educatio”. Uwieńczeniem tego spotkania było ognisko u państwa Lewickich, przy którym wystąpiły sympatyczne panie z zespołu "Nowinianki". Liczne brawa za barwny występ zebrały panie zarówno od gości niemieckich jak i polskich.

I TO JUŻ PIĘĆ LAT! Niech nam śpiewają pod czujnym okiem Jana Piśko jak najdłużej, niosąc piosenki wszystkim mieszkańcom gminy i świata…. Miła zabawa, dużo wspaniałych gości. Gratulacji i dalszych sukcesów nie było końca. Zespół "Nowinianki" bierze czynny udział w życiu Nowin i gminy. Od 2002 roku zespół wraz z innymi zespołami bawi uczestników i gości na Powiatowych Przeglądach Twórczości Seniorów, który organizowany jest co roku w Domu Kultury w Witnicy. To miła okazja do spotkania i poznania twórczości innych zespołów, do prezentacji swojego dorobku i nawiązania ciekawych znajomości. Panie zapraszane są na uroczystości – "Złote Gody" - święto dla najstarszych mieszkańców gminy Witnica. Spotkania integracyjne – "Śpiewajmy razem" w Bogdańcu, gdzie spotykają się różne zespoły aby wspólnie śpiewać i wymienić się swoimi doświadczeniami. Podczas organizowanych akcji charytatywnych oraz spotkań na balach emerytów i rencistów "Nowinianki" niosą uśmiech, radość i piosenkę.
Dzień Kobiet też nie może odbyć się bez śpiewów i wspólnej zabawy zespołu z wszystkimi uczestnikami. "Nowinianki" zapraszane są na jubileusze zespołów zaprzyjaźnionych i tak w październiku 2006 roku swoje 5-cio lecie obchodził zespół z Kamienia Małego. Panie wspólnie z innymi zespołami śpiewały i bawiły się do późnej nocy. Listopad 2006 to jubileusz 20-to lecia zespołu "Drzewiczanie". "Nowinianki" uświetniły wielką galę na kostrzyńskiej estradzie. Prezentowały swoje piękne głosy i wniosły do imprezy wspaniały humor pozostawiając miłe wspomnienia. Tym razem bal trwał do białego rana!

PANIE ZOSTAŁY ARTYSTKAMI! 24 luty 2007 rok to wielkie wydarzenie dla zespołu. Do Nowin przyjechał redaktor Radia Zachód w Zielonej Górze, pan Donat Linkowski. W szkole przygotował studio nagrań. Nagrywał śliczne głosy i piękne piosenki w wykonaniu artystek "Nowinianek". Dziś jedna z piosenek pod tytułem "Piosenka o Nowinach" ma swój debiut w radiowej liście przebojów "Na swojską nutę". Są na drugim miejscu, przecież śpiewają ładnie to już artystki!

KROŚNIEŃSKA SOWA – to nowe doświadczenie i przeżycie. "Nowinianki" po raz pierwszy wzięły udział w VII Przeglądzie Nowej Piosenki Ludowej o "Złotą Sowę" w Krośnie Odrzańskim. Złotej nie dostały, ale brązową przywiozły. Za rok pojadą po złotą – powodzenia.
I znów wyjazd za granicę w dniu 23 czerwca 2007roku "Nowinianki" zostały zaproszone do udziału w obchodach 775-lecia istnienia Miicheberga w Niemczech. W barwnym korowodzie "Nowinianki" śpiewały a niemieccy uczestnicy imprezy bawili się i śpiewali z zespołem "I znów zakwitły jabłonie".

Zespół "Nowinianki" liczy dziś dwanaście pań. Przez siedem lat panie zmieniały się, jedne odchodziły inne przychodziły do zespołu. W międzyczasie śpiewały siostry Małgorzata i Jola Stańkowskie córki pani Leonardy, Magda Lewczuk córka pani Bożeny. Pani Elżbieta Kwaśna, Małgorzata Abramyk, Leonarda Stańkowska, Bożena Lewczuk oraz pani Kazimiera Łukasik nie śpiewają już w zespole – a szkoda. W zespole pojawiły się nowe twarze pani Janina Strzesak, Danuta Sierakowska, Bronisława Czerniak, Elżbieta Kuderska, Irena Saczkowska, Elżbieta Buń i Maria Pielech.

21.11.2007 odbył się VI Przegląd Piosenki Religijnej "Cecyliada" we Wschowie, w którym zespół wziął udział. Panie zaśpiewały trzy wspaniałe piesni. A ze sceny było widać zachwyt publiczności. Na pamiątkę zespół otrzymał statuetkę z Papieżem.

Wszystkich, którzy chcieliby zaprosić nas do udziału w organizowanych przeglądach, konkursach i festiwalach prosimy o kontakt.

Kontakt z zespołem "Nowinianki":
kierownik zespołu: p. Bronisława Czerniak tel. 0501 107 137
adres do korespondencji:
Szkoła Podstawowa
66-460 Nowiny Wielkie
ul.Wiejska 26
tel. 095 751 19 76
E-mail: [email protected]
www.spnowinywielkie.pl