Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2023

       Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2023

 

Nasz Zespół Edukacyjny już po raz drugi wziął udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Program jest objęty również patronatem Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodzin, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 koncentrował się wokół dialogu pod hasłem „Chcesz o tym porozmawiać?”
Obecnie dzieci od najmłodszych lat wychowywane są w środowisku online. Internet umożliwia każdemu zdobywanie wiedzy i dostęp do nieograniczonych zasobów informacji, pomaga rozwijać wyobraźnię, pasję i znaleźć odpowiedzi na nawet najtrudniejsze pytania. Jednak to, co jest olbrzymią szansą, może stać się  zagrożeniem. Dlatego, tak ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci  i wspierać cyfrową podróż dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Rozmawiajmy, ostrzegajmy i propagujmy zasady cyberhigieny już od pierwszych kroków naszych pociech w cyfrowym świecie.

Zarówno w naszym Przedszkolu jaki i Szkole były organizowane zajęcia w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej, aby zwiększyć szansę do przyjrzenia się naszym cyfrowym nawykom i bezpieczeństwu cyfrowemu naszych dzieci. Było także mnóstwo aktywności dla każdego i doskonała okazja, by utrwalić kilka podstawowych zasad cyberhigieny!

Przydatne linki: