DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Nasza Szkoła i Przedszkole brały udział w Ogólnopolskiej Kampanii „Dzień Bezpiecznego Internetu 2022”.
Uczniowie klas I-VIII oraz dzieci przedszkolne z Grupy 5-6latków brały udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych związanych z bezpiecznym korzystaniem z wszelkich technologii.
Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem i ważnym tematem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org. – Mapa Inicjatyw, tam znajduje się również Zespół Edukacyjny w Nowinach Wielkich.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Sił HYPERLINK “https://fdds.pl/”ę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Nasza Inicjatywa miała na celu wykorzystanie potencjału internetu w promocji tematu bezpieczeństwa online, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju. Ponadto zależało nam na zwiększeniu świadomości rodziców, nauczycieli i wychowawców z korzyściami i zagrożeniami płynącymi z dostępem do sieci online i nowoczesnych technologii.