UCZCIJMY ICH PAMIĘĆ!!!

28- go września w Szkole Podstawowej w Nowinach Wielkich odbyła się uroczystość związana z  tematyką  II wojny światowej. Wrzesień- październik 1939 roku, walka obronna Polaków, czasy okupacji, Powstanie Warszawskie to bardzo tragiczne wydarzenia w  dziejach polskiego narodu i państwa. Jednocześnie to czasy ogromnego heroizmu i bohaterstwa  żołnierza oraz ludności cywilnej. W tym roku jednak postanowiliśmy upamiętnić te wydarzenia śpiewając piosenki żołnierskie i partyzanckie.  Bardzo cieszy nas, iż tego dnia gościły w naszej szkole panie z zespołu Nowinianki, które wspólnie z uczniami i nauczycielami śpiewały znane piosenki z czasów wojny i okupacji, a pani Zofia Pocztarek uświetniła uroczystość piękną recytacją wierszy.

To wspólne wielopokoleniowe spotkanie z piosenką i wierszem o tematyce wojennej miało na celu upamiętnienie bohaterstwa , złożenie hołdu i podziękowanie za to, że dzisiaj żyjemy w wolnej ojczyźnie.

Tradycyjnie, jak zawsze takiego dnia, w szkole obowiązywał dzień galowy. Uczniowie ubrani byli w odświętne stroje, do których mieli przypięte kotyliony w barwach narodowych. Ten piękny nasz zwyczaj jeszcze bardziej podkreśla znaczenie uroczystości i oddaje szacunek naszych uczniów do polskiej historii i tradycji.

Grażyna Jaśkiewicz

Jacek Piwkowski